Blog | Dr. Levent Karafakı

İLAÇ ALERJİSİ

İlaç alerjisi olan insanlar, ilaçların sıvı, hap, toz veya enjekte edilebilir formlarının tamamında formlarına bakılmaksızın semptomlarla karşılaşabilmek mümkündür. İlaç alerjilerinde görülen semptomlar genellikle şu şekildedir;

Devamını Oku

KÜF ALERJİSİ

Küf alerjisinden kurtulmak sıklıkla zordur. Bodrumda, banyoda, lavabonun altındaki dolapta, arka bahçedeki otların içinde olabilir. Küfler havaya saçıldıkça insanların alerjisini tetikliyor ve şikâyetlerin artmasına sebep oluyor.

Devamını Oku

CİLT ALERJİLERİ

Kızarıklık, kaşıntı, diğer cilt koşulları çok yaygındır ve sebeple kolaylıkla tanımlayabilir. Alerjiyle alakalı en sık görülen lezyonlar egzema ve ürtikerdir. Ciltte alerjik reaksiyon, bir ilaç, bir yiyecek, cilde temas eden bir alerjen gibi bir çok şeyden etkilenerek oluşabilir.

Devamını Oku

EVCİL HAYVAN ALERJİSİ

Bir kedi ya da köpekle oynadıktan sonra hapşırmaya ve hırıltılı soluk almaya başlarsanız, burnunuz akmaya ve gözleriniz yaşamaya başlarsa büyük ihtimalle evcil hayvan alerjiniz var demektir.

Devamını Oku

ALERJİK RİNİT

Çok aksırıyorsanız, burnunuz sık sık akıyor ya da tıkanıyorsa, gözleriniz, ağız çevreniz ve cildiniz kaşıntılı görünüyorsa, sizin de alerjik rinitiniz ya da saman nezleniz olabilir.

Devamını Oku

TOZ ALERJİSİ

Toz alerjileri nefes almayı zorlaştırabilir ve hırıltılı solunum, öksürük, göğüste daralma ve nefes darlığı gibi astım belirtilerini tetikleyebilir.

Devamını Oku